• +90 (545) 320 94 48
  • iletisim@bogazpsikoteknik.com
  • Pzt - Cmt. 08:00-23:00

Psikoteknik Nedir ?

PSİKOTEKNİK NEDİR?

"Bireyin belirli bir işteki yeterliliğini ortaya koyması amacıyla, gerekli bedensel ve zihinsel özelliklerinin testler amacıyla ölçülmesi" anlamına gelen psikoteknik değerlendirme, nedir ve nasıl yapılıyor?

Psikoteknik Değerlendirme, sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin; kişilik, tutum ve muhakeme gibi özelliklerinin bilgisayar destekli testler ile ölçümlendiği bir test sistem olarak tanımlanıyor.

Buna göre psikoteknik değerlendirme belirtilen 4 sayılı cetvelde belirlenen usul ve esaslara göre, psikolog unvanına sahip kişilerce, Türkiye toplumu özelliklerine göre hazırlanmış norm çalışmasına sahip olan, normları ilgili meslek kuruluşlarınca onaylanmış, İl Sağlık Müdürlükleri tarafından yetkilendirilmiş özel kuruluşlar bünyesinde yapılıyor.

Psikoteknik değerlendirmelerin yapıldığı Boğaz Psikoteknik Değerlendirme Merkezi de bu kurumlardan biridir.

PSİKOTEKNİK RAPORU KİMLER İÇİN ZORUNLUDUR?

TİCARİ ARAÇ

08.01.2018 tarihinde Resmi gazetede 30295 sayı ile yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 34/e maddesine istinaden;

Şoförlük mesleği bakımından psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren psikoteknik raporunu, yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları zorunludur.

ADAY SÜRÜCÜLÜK

17.04.2015 Tarih/29329 Sayılı Resmi Gazete- Karayollaru Trafik Yön. Değ. Yap. Dair Yönetmelik, EK 3 maddesine istinaden;

Kural ihlalleri sonucu aday sürücülüğü iptal edilenler psikoteknik raporu almak zorundadır.

KIRMIZI IŞIK İHLALİ

26.10.2018 Tarih/30588 sayılı Resmi Gazete- 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunda Değ. Yap. Hak. Kanunun, 20. Maddesine istinaden;

- 1 yıl içinde 3 defa kırmızı ışığa yakalanırsa 30 gün sürücü belgeleri elinden alınır.

- Aynı yıl içinde ikinci kez 3 defa daha (toplam 6 defa) kırmızı ışığa yakalanırsa 45 gün sürücü belgeleri elinden alınır.

- Aynı yıl içinde 3 ve 3’ten fazla defa (toplam 9 ve 9’dan fazla) kırmızı ışığa yakalanırsa 60 gün sürücü belgeleri elinden alınır.

Bu madde kapsamında, aynı yıl içinde iki ve daha fazla kez belgesi alınanlar, geri alma süresi sonunda Psikoteknik değerlendirme test raporu almak zorundadırlar.

DRİFT VE SPİN

18.10.1983 Tarih/ 18195 Sayılı Resmi Gazete- 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 48.Maddesine istinaden;

- Son beş yıl içinde 1.defa ihlal ederse 6 ay sürücü belgelerine el konulur.

- Son beş yıl içinde 2.defa ihlal ederse 2 yıl sürücü belgelerine el konulur.Südge(sürücü davranışlarını geliştime eğitimi)’ne tabi olurlar.

- Son beş yıl içinde 3 ve 3’ten fazla defa ihlal ederse 5’er yıl sürücü belgelerine el konulur ve Psikoteknik değerlendirme test raporu almak zorundadırlar.

ALKOL

26.10.2018 Tarih/ 30577 Sayılı Resmi Gazete – 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunda Değ. Yap. Hak. Kanunun, 22 maddesine istinaden;

- 1 yıl içinde 1.defa ihlalde 60 gün sürücü belgelerine el konur.Psikoteknik değerlendirme test raporu almak zorundadırlar.

- 5 yıl içinde 2.defa ihlal ederse ehliyeti iptal edilir.Tekrar ehliyet almak ve öncesinde Psikoteknik değerlendirme test raporu almak zorundadırlar.

HIZ SINIRI

18.10.1983 Tarih/ 18195 Sayılı Resmi Gazete – 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 51. Maddesine istinaden;

- Son 1 yıl içinde 5 defa ihlal ederse 1 yıl sürücü belgelerine el konulur ve Psikoteknik değerlendirme test raporu almak zorundadırlar.

- Son ihlal tarihinden itibaren geriye doğru 5 yıl içinde 2.defa ihlal ederse, ehliyet iptal edilir ve yeniden ehliyet alabilmesi için Psikoteknik değerlendirme test raporu almak zorundadırlar.

100 CEZA PUANI

18.10.1983 Tarih / 18195 Sayılı Resmi Gazete- 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 118.Maddesine istinaden;

- Son 1 yıl içinde 1.defa 100 ceza puanını doldurursa 2 ay sürücü belgelerine el konulur ve çevre trafik eğitimine tabi tutulurlar.(sürücü kursu)

- Son 1 yıl içinde 2.defa 100 ceza puanını doldurursa 4 ay sürücü belgelerine el konulur ve yeniden ehliyet alabilmesi için Psikoteknik değerlendirme test raporu almak zorundadırlar.

Son 1 yıl içinde 3.defa 100 ceza puanını doldurusa sürücü belgeleri tamamen iptal edilir.

ALG PSİKOTEKNİK TEST CİHAZI

- Türk Psikologlar Derneği’nin resmi onayı ile sistemin yasal mevzuata uygun olarak sürücü ölçme-değerlendirme alanında kullanılabileceği bildirilmiştir.

- Bu alanda ülkemizde geliştirilen ‘’ilk ve tek’’ özgün sistem olup tamamen yerli bir yazılım ve donanım ürünüdür.

- %100 milli üretim, %100 Türk sürücü norm’u ile geliştirilmiş tek cihazdır.

- Yeni yönetmeliğe %100 uygun olan cihaz, Türkiye’de en çok tercih edilen ve kullanılan test cihazıdır.

- Norm değerleri, Türk sürücülerinden toplanan verilerden oluşturulmuştur.

- Testler minimum 1 saat sürmekte olup katılımcının hızına ve uygulanan test sayısına göre bu süre değişebilmektedir.

- Norm değerlerine göre ayrıntılı rapor dökümü düzenleyen tek Psikoteknik test cihazıdır.

- Kişi güvenlik sistemi bulunan, teste giren kişinin gerçek kişi olduğunu ispat sistemi ile teste girmeden test almayı imkansuz kılan gerçek kişi yerine başka kişilerin testi yapmasına ihtimal tanımayan Dünya’da ki tek Psikoteknik test cihazıdır.